Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtajdan Sonra Hamile Kalma

Kürtajdan sonra genelde 15-20. günler civarı ilk yumurtlama gerçekleşir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı 15 gün kadardır.Cinsel ilişki yasağının bittiği evrelerde olan ilk cinsel ilişkide gebe kalma ihtimali olur.Yani kürtajdan sonra hamile kalma gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kürtaj sonrasındaki kontrolde size uygun gebelikten korunma yöntemini bulmamız gereklidir. Kürtaj kontrolüne gelinceye kadarki evrede hiç olmazsa prezervatif gibi bir yöntemi kullanabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir miyim?

Özellikle ilk gebelikte kürtaj yapılmaması  gerektiği düşünülür. Kürtaj oldum tekrar gebe kalabilirmiyim diye endişe edilir. Yapılacak olan kürtaj gerekli dikkatle  yapılırsa kürtaj sonrası gebe kalmayı etkileyen bir durum olmaz.Rahim iç duvarının aşırı kazınması ile olan bir kürtaj değilse ,kürtaj esnasında enfeksiyon açısından  dikkat edilirse , kürtajda plasenta parçası kalması olmazsa bir sonraki gebeliği engelleyecek bir durumun gelişmesi çok nadirdir. 

Kürtajdan ne kadar süre sonra hamile kalmalıyım ?

Hastalarımız eğer gebelik istiyorsa  kürtajdan sonra ne kadar beklemeliyim diye merak ederler. Kürtaj küçük haftalardaysa  kürtajdan 1 ay sonra gebe kalınabilir.Eğer 3 ay ve üstü düşükler ve kürtajlarsa annenin psikolojik olarak da toparlanabilmesi için daha uzun beklenebilir.Ama rahim mikroskobik olarak da çok çabuk iyileşen bir organdır.

Hastalarımız kürtajdan sonra rahim ne kadar zamanda toparlanır diye merak ederler.Eğer küçük hafta gebelikse 1-2 gün içinde normal boyutlarına döner.Büyük hafta gebeliklerde ise gebelik haftasıyla ilgili olarak rahimin normal boyuta dönüşü  10 günü alabilir.