Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaja nasıl gidilir ?

Genel anestezi ile kürtaj yapılacaksa  en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekir. Her ne kadar uyarsak da  su içerek geldiğiniz de oluyor. Anestezi esnasında mideniz dolu olursa bu durum kusmanız ve kustuğunuz sıvının akciğerlere kaçması ile sonuçlanabilir.Bu durum önemli sağlık sorunlarını getirebilir.

Sağlık sorunlarınız varsa bunlarla ilgili testleri  getirmelisiniz.Kan sayımı, kalple ilgili testleriniz , biyokimyasal testler gibi…Kan grubunuzu bilmiyorsanız bunun yazılı olduğu bir evrakı da getirmelisiniz.Eğer kan grubu hiç bilinmiyorsa kan grubunuza dair testi biz de isteyebiliriz.

Eğer düşük yaparak geliyorsanız ve yoğun  kanamanız varsa yedek külot,kıyafet, pet gibi malzemeler getirebilirsiniz.Fakat sadece istenmeyen gebelik kürtajı  ise özel bir malzemeye gerek yoktur.

Genel anestezi alarak kürtaj işlemi yapılacaksa yanınızda  size eşlik edecek bir yakınınızın  bulunması iyi olur. Fakat bu bir gizli kürtaj ise ya da gelebilecek yakınınız yoksa yalnız da gelebilirsiniz ve gereken desteği bizler de verebiliriz size…

Kürtaj öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Kürtaj öncesindeki evrede geçmiş  tıbbi öykünüzü sorguluyoruz.Geçirilmiş hastalıklar , kalp hastalığı,astım, şeker hastalığı, ilaç allerjisi gibi durumları bizlere bildirmelisiniz. Ayrıca geçirilmiş rahim ameliyatı gibi  kürtajı güçleştiren cerrahi  durumların var olup olmadığı sorgulanmalıdır.Öyküde ve ultrasonda myom varlığına dikkat edilmelidir.Kansızlık olup olmadığı önemlidir gerekirse kan sayımı istenmelidir. Vajinal enfeksiyonlar değerlendirilir. Vajinal enfeksiyon varlığında kürtaj sonrası antibiyotik verilmelidir.Kan grubunuz önemlidir. Eğer kan uyuşmazlığı varsa kürtajdan sonra  kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

Kararsız çiftlerde  gebeliğin devamı ve bebeği sahiplenme sorgulanmalı, yasal zorunluluklara dikkat edilmelidir.

Bebek bakımı ile ilgili sorun , önemli aile sorunları,  çiftler arasında uyum sorunu yoksa gebeliğin kalması yönünde fikirleri konuşulmalıdır.