Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaj teknikleri nelerdir ?

Kürtaj teknikleri pek çoktur. Kürtajda vakum aspirasyon en çok kullandığımız yöntemdir. Genelde negatif basınç etkisi yaratan vakum tekniklerini kullanıyoruz. Vakum küretaj yöntemi kullanılan diğer yöntemler içinde en az riskli olanıdır. 12 .gebelik haftasına kadar yapılabilir. Erken gebelik haftalarında rahim ağzını genişletmeye gerek yoktur. Vakum uygulayan 50 cc hacminde enjektörler ve bükülebilir plastik kanüllerle yapılır. Bunlar tek kullanımlıktır ve çeşitli boyları vardır. Bu kanülleri sadece sizin için açıyoruz , tekrarlayan kereler kullanmıyoruz. Kanüller plastik uçlu , yumuşak ve kıvrılabilen aletler oldukları için oldukça güvenlidir. 13.hafta ve sonrasında dilatasyon yani iç rahim ağzını genişletmek ve vakum evakuasyon yöntemi kullanılabilir. Rahim ağzını açan ilaçlar ve negatif basınç uygulayan kuvvetli  aspiratörlere gereksinim olur. 

Nadiren iç rahim ağzını genişletmek gerekiyor.Bunun için bazı ilaçlar kullanabiliyoruz.

Doğuştan rahim anomalisi olan hastalarda ve plasentanın çok yapıştığı durumlarda küret denilen metal aletlerle kürtajı tamamlamak gerekebiliyor.

Alınması gereken büyük hafta gebeliklerde ise bazı ilaçlarla ya da sıvılarla düşük yaptırmayı tercih edebiliyoruz.

Kürtajda ultrason kullanımı

Ultrason eşliğinde kürtaj yapılması ile uterus  perforasyonu  ( rahim delinmesi ) , rest plasenta (kürtajda parça kalması ), gebeliğin alınamaması gibi riskleri azalır.

Ultrasonla görerek kürtaj yapılması kürtaj süresini kısaltır.Gebelik kesesinin görülmesi ve  alınması rahimde yaralanma etkisini azaltır. Gebelik kesesinin alınamaması ve yeniden kürtaj gibi bir riski yokeder.Sezeryan geçiren ve buna bağlı rahim şeklinin bozulması olan hastalarda rahim delinmesine karşı güvenlik sağlar.Normal doğum yapmamış ve iç rahim ağzının çok dar olduğu hastalarda içeri giriş yönünün belirlenmesinde fayda sağlar.

Doğuştan rahim anomalilerinde kesenin yerini görmek daha da önem taşır.Çünkü gebelik rahimin çok farklı yerlerine yapışabilir.Ultrason rehberliğinde rahime giriş riskleri azaltır.

Gerekli özenin gösterilmediği hastalarda kürtajda plasenta parçaları kalabilir ve  kürtajda parça kalması durumunda, ultrason sayesinde bu dokular daha rahat görülür ve alınabilir.