Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaj sonrası nelere dikkat etmeliyim ?

Kürtaj sonrası iyileşme süresi kürtajın haftası, düşüğe bağlı kan kaybınızın olup olmadığı , genel sağlık durumunuzla alakalı olarak değişir.Kürtaj sonrası bakım gerektiren bir durum oluşmaz.

Kürtaj sonrası reçete deki ilaçları muhakkak kullanmalısınız.

Küçük haftalardaki kürtaj sonrasında hemen birşeyler yemeye  başlayabilirsiniz. Daha önceden bulantı olmuş olabilir ve aç gelmiş olabilirsiniz. Eğer bulantı yoksa kürtajdan sonra yiyecek ve sıvı alabilirsiniz.Kürtajdan sonra beslenmeye başlamanız sizi daha çabuk anestezinin etkisinden kurtaracaktır.Kürtajdan sonra beslenme eğer kürtajda herhangi bir komplikasyon gelişmediğine inanılıyorsa biran evvel başlayabilir.Kürtaj sonrası beslenme konusunda evde dikkat edeceğiniz özel bir konu yoktur. 

Kürtajdan sonra banyo yapabilirsiniz. Kürtaj sonrası dinlenme için yaklaşık 30 dakika yeterlidir.Anestezi verilirse uyandıktan sonra hafif bir başdönmesi olabilir. Kürtaj öncesinde ve sonrasında yoğun kanamanız olmamışsa  isterseniz kürtaj sonrası yürüyüş ve spora da gidebilirsiniz.

15 gün kadar kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girmemeniz iyi olur.Fakat eğer ağrınız yoksa 1. haftanın sonunda prezervatifle cinsel  ilişkiye girebilirsiniz. 

İç rahim ağzı açık olduğu için 1 hafta kadar kürtaj sonrası denize  girmemelisiniz.Yine temiz de olsa kürtaj sonrası havuza  girilmemelidir. 

Kürtajdan sonra şikayetlerde artış olması önemlidir.Bu durumda muhakkak görüşmemiz gerekir.

Kürtaj sonrası kontrol

Genelde 10  gün sonra  kürtaj kontrolüne çağırmayı uygun buluyorum . Eğer kürtaj sonrası şikayetlerde artış varsa daha erken gelebilirsiniz.Kontrolde varsa şikayetler konuşulur.Ultrasonla rahim içi değerlendirmesi , olası kürtaj parçası kalımı ,rahimde sıvı birikimi değerlendirilir .

 Genelde sadece ultrasonla rahimi değerlendiriyoruz yani vajinal muayeneye gerek kalmıyor. Vajinal muayene olacağınız düşüncesiyle  ayrıca stress olmanıza gerek yok.

Şehir dışından gelen hastalarımız kontrole gelmekte zorlanabilirler.Eğer kürtaj ultrason eşliğinde yapıldıysa ve yeterli temizlik kurallarına dikkat edildiyse kontrol gerekmeyebilir.Komplikasyon belirtileri yeterince anlatıldığı için, uzak bölgelerden gelen hastalar  kontrole çağrılmayabilir.Ama en azından kontrol zamanında telefonla görüşmemiz iyi olacaktır.

Fakat kontrol, korunma yöntemlerinin konuşulması ve servikal smear gibi kadın doğum rutin takipleri konusunda eğitim için iyi olabilir. 

Korunma isteği olacaksa rahim içi araç  spiral  kürtaj sonrasındaki kontrolde takılabilir.Eğer daha önceden enfeksiyon yoksa  kürtajdan sonra spiral rahim içi araç takılabilir.Spiral kullanımı için bazı gereklilikler.Yoğun adet kanamalarının ve düzensizliğin olmaması,yoğun adet ağrılarınızın olmaması gibi…Bunları sorgulandıktan sonra kürtaj sonrası spiral takılması işlemini yapabiliriz.

Kürtaj Sonrası Aldığımız Önlemler

Kürtaj sonrası kanama nın çok devam etmesi , ateş , krampların giderek artması , bulantı , kusma  önemli olabilir. Eğer şüphelenilen bir durum varsa yakın takip gerekebilir. 

Kürtaj sonrası profilaktik antibiyotik gerekir. Bu sayede kürtaj sonrası enfeksiyon riski azalır. Antibiyotik seçimi ve süresi konusunda fikir net değildir ve kişiye göre değişebilir. Önceki evrelerde vajinal akıntı varsa, kürtaj sonrası enfeksiyon riski artış gösterebilir  ve bu önemlidir.Kürtaj öncesi gonore veya klamidya enfeksiyonu yaşayan hastalar kürtajdan sonra enfeksiyon riskini daha çok yaşarlar.Tedavide geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı yeterlidir.Kürtaj sonrası ağrı kesici ilaç kullanımı gerekebilir.

Eğer düşük yaparak ve yoğun kanamalı geldiyseniz kan sayımı gerekir.Eğer kansızlık varsa demir ve vitamin ilaçlarıyla takviye gerekir.

Kürtaj Sonrası Neler Olur?

Kürtaj işlemi sonrası 1-2 hafta süren en fazla regl kanaması kadar veya  lekelenme tarzında olan bir kanama olur . Lekelenme süresi gebelik haftasıyla  ilgilidir . 6 -7 haftadan küçük gebeliklerde kanama en fazla 1 hafta sürer ve kesilir , yaklaşık  1 ay sonra gerçek adet kanaması  gelir. Gebelik 8 haftadan büyükse  kürtajdan 4-5 gün sonra kanamada hafif artış olur, hormon yükü yıkılır ve bu kanamadan 1 ay sonra gerçek adet gelir. 12 haftadan büyük kürtajda  kanama daha uzun sürebilir.

Genelde 1 hafta içinde gebelikle ilgili belirtilerin hepsi geriler.Bulantı larınız 1 gün içinde geçer ve ilk geçen  bulgudur.

Meme ağrıları ve memelerde dolgunluk hissi gebelik haftası küçükse 2-3 gün içinde geçer.13-14 hafta ve üstü gebeliklerde meme dolgunluğu daha fazladır ve süt gelişi olabilir.Süt gelişini kesmek için ilaç kullanımı gerekebilir.

İlk normal adet kanaması  en geç 6 hafta içinde gelmelidir. Eğer kanama gelmezse bazı ilaçlarla kanamayı getirebiliriz.

Kürtaj sonrası gebelik testi  gebelik haftasıyla ilgili olarak 40-60 güne kadar pozitif kalabilir ama küçük hafta kürtajlarda kanda gebelik hormonu 15 günde tamamen kaybolur.

10 hafta ve altındaki kürtajlarda hastalar aynı gün veya 1 gün sonra işlerine dönebilirler.Büyük kürtajlarda ise kürtaj nedeniyle ve kan kaybıyla alakalı olarak istirahat raporu verilebilir.