Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaj ne kadar sürer ?

Kliniğimizde kürtaj anesteziyle beraber 5-6 dakikada sonuçlanır. Sonrasında uyanma, kendinize gelme süresi genelde 3-4 dakikamızı alır. 10 hafta ve üstü kürtajlarda kürtaj süresi biraz daha uzun olabilir.

Kürtaj sonrası yarım saat kadar dinlenmeniz iyi olacaktır. Bu süreyi dinlenme odamızda geçireceksiniz.Bu sürede birşeyler yemeniz ve meyve suyu gibi sıvı gıda alımınız mümkün olacak.

Antalya kürtaj başvurularında zaman çok önemli olmayabilir ama özellikle şehir dışından gelen hastalarımız için zaman önemlidir.Kürtajdan sonra en fazla 1 saat içinde  evinize gitmek için yola çıkabilirsiniz.Kürtaj sonrasında yürüyebilir, bir şeyler yedikten  sonra araba kullanabilirsiniz. 

Erken hafta kürtaj

Kürtaj isteği ile başvurduğunuzda  ilk adım gebelik kesesisinin ispatıdır.Kürtaj için ilk başvurunun  adet gecikmesinden 1 hafta sonraki evrede olmasını tercih ediyoruz. 

Koriyonik kavite gözlenerek kesenin yeri belirlenmelidir.Keseyi ultrasonda görerek gebeliğin dış gebelik olmadığını anlamış oluruz.Çünkü dış gebelik durumunda, kürtaj gibi rahimin içini boşaltan bir işlem  gebeliği sonlandırmak için işe yaramamaktadır.

Kese 2-3 mm iken görünmeye başlar. Bu durum 4 -5 haftalık gebelik e denk gelir. Gebelik kesesinin rahim içinde görülebildiği evre  ultrason ve ultrason tekniğine göre değişir. Pelvik bölgeden yani üstten ultrasonla baktığımızda gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda gebelik testi değerinin en az 1000 mIU/mL  civarı ,vajinal ultrasonla baktığımızda en az 800 mIU/mL  civarı olmalıdır.

Kürtajların çoğu yaklaşık %60-70’i 8 hafta ve öncesinde olmaktadır.Daha küçük gebelik haftaları kesenin henüz mikroskobik boyutlarda olduğu haftalardır. Erken hafta kürtajlar  yani gebeliğe psikolojik olarak henüz çok bağlanmadığınız kürtajlar sizin için daha iyidir.

Bazen çeşitli nedenlerle çok erken kürtaj başvuruları olabiliyor.Gebelik kesesinin görülemediği durumlarda  kürtaj isteği olabilir.Bu durumda aspirasyon küretajda gelen dokuyu incelememiz gerekebilir.Fetal doku ve koriyonik villus araştırılmalıdır.Bu durum gebeliğin sonlandığına dair fikir verir.Zorunlu durumlarda gelen parçaların patolojisi istenebilir ve kanda gebelik testinin takibi yapılabilir.