Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaj korkusunu yenmek

İstenmeyen gebelik çoğu kadının doğurganlık hayatında birkaç kez karşılaştığı bir durum…Her ne kadar iyi korunsanız da  istenmeyen hamilelik  ile  karşılaşabiliyoruz.Bebek aldırmak bazen tek çözüm olabiliyor. ... Ençok hissedilen duygunun korku olduğu biliniyor. Sizlerin kürtaj korkusunu yenmek için elimizden geleni yapıyoruz.Bunun için öncesinde kürtaj hakkında  bilgilendirme, yaşayacaklarınızı anlaşılır bir dille açıklama,  rahat , güvenilir ve sakinleştirici bir ortam sağlama yollarına gidiyoruz. Korkunuzu yenmek için kürtajdan önce sakinleştirici ilaçlar vermeyi de uygun görebiliriz.

Kürtaj psikolojisi

Pek çok nedenle gebeliği sonlandırmak   isteyebilirsiniz. Korunmaya rağmen  korunma yönteminin başarısızlığı, cinsel beraberliğin plansız olması  ve cinsel ilişkide korunamama, cinsel saldırı, bebekteki sakatlıklar,annenin hayatını tehdit eden durumlar, ilişki problemleri , o anda gebeliğin eğitim, iş , kariyer planlarına uygun olmaması gibi…Kimi zaman kürtaj sonrası suçluluk duygusuna kapılsanız da, kişisel  bir krizi çözmekten kaynaklanan   rahatlama hissi de duyabilirsiniz. 

Kürtaj  nedenleri çok farklı olabilir, kürtaj yaptırmak zorunda kalabilirsiniz, üzülmeyin…Önemli olan daha sonra gebelikten nasıl korunacağınızdır. Doktorunuza korunma yöntemlerini sorma  ve uygulamanız gerekmekte.Kontrole gittiğinizde bu sorunu  paylaşabilir ve size uygun korunma yöntemini bulabilirsiniz.

Gebelik testi 

Adet gecikmesi olduğunda ya da düzensiz regl  kanaması ile karşılaştığınızda kanda gebelik testi yaptırmanız gerekir.İdrarda gebelik testi  güvenilir midir diye sorulur.Bazı durumlarda idrarda gebelik testleri yanlış sonuç verebilir.İdrar yolu enfeksiyonları, kanlı idrar, bozuk test kitleri gibi…

Gebelik şüphesi durumunuzda, kanda hamilelik testi veya  idrarda hamilelik testi yaptırmadan da gelebilirsiniz. Çok erken gebelikler  hariç ultrasonla gebelik kesesini görme şansımız var.