Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır ?

Ülkemizde 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yasal kürtaj yapılabilmektedir. Bu hafta bebeğin insan vücudu şekline henüz benzemediği bir evresidir.El kol çıkıntıları pek belli değildir. Erken haftalarda gebeliği aldırma ya karar verirseniz bebek  kalp atışları başlamamış oluyor.Bu durum  sizler için teselli kaynağı olabiliyor, üzüntüleriniz azalıyor. Ama kalp atışları başlaması olsa bile aldırmaya geldiğiniz haftalar bebeğin henüz birkaç milimetre olduğu haftalar oluyor.

Bebek aldırma için gebelik haftasının olabildiğince küçük olması yani kürtaja erken karar vermek, kürtaj kararında geç kalmamak önemli…

Eğer bebekte tıbbi sonlandırma kriterlerine uyan  sakatlık varsa  veya annenin  önemli sağlık durumları varsa , sağlık kurulu kararıyla 24 hafta bitimine kadar bebek alma işlemini yapabiliyoruz.

Kürtaj anestezisi 

Kürtajda genel ve lokal anestezi uygulanabilir.

Genel anestezi  verilecekse  en az 6 saatlik açlık ve susuzluk gerekir.Bir damar yolu açar, kürtaj öncesi sakinleştirici ilaçlar vererek  genel anestezi ile kürtaj işlemine başlarız.Yapılacak anestezi sedasyon denilen hafif bir anestezi tipidir.Siz tamamen uyuduktan sonra  işleme başlıyoruz.Kürtaj sonrası kürtajla ilgili hiçbir şey hatırlamayacak ve kürtajda ağrı hissetmeyeceksiniz.Mümkün olduğunca siz hissetmeden kürtaj yapmaya çalışacağız.

Kürtajda genel anestezi istemiyorsanız lokal anestezi ile kürtaj yapabiliriz. Eğer lokal anestezi ile kürtaj yapılacaksa aç gelmenize gerek yoktur.Bu durumda  rahim ağzına   lokal anestezi iğneleri yapar ve kürtaj ağrısı nın azalmasını sağlayabiliriz. Lokal anestezi ile kürtajda daha yavaş çalışırız.Eğer uyutmadan kürtaj yapacak olursak, kürtajda  hissedilen ağrı kuvvetli bir adet ağrısı kadardır. Duyulan ağrı genç,17 yaş altı hastalar ve kürtaj öncesi depresyon öyküsü olan hastalarda daha çok hissedilebilir. Kürtaj esnasında kürtajın sonuna doğru kramplanmalar artar. Yapılacak ağrı kesiciler bu durumu azaltır.