Hemen Ara

Whatsapp Bilgi

Büyük hafta kürtajlar

Ülkemizde yasal kürtaj süresi 10 haftadır.Gebelik süresi 10 haftayı aşıyorsa  kürtaj işlemini yapmıyoruz.Bu yüzden kaç aylıkken kürtaj olur ve kaç haftalık gebelik var dikkat etmeniz gerekir.Fakat gebeliğin sonlandırılması gereken sakatlık, annenin ciddi hastalıkları gibi durumlar varsa sağlık kurulu raporu alarak gebeliği sonlandırabiliyoruz.Sakat bebek varlığında radyoloji hekiminin de ultrason raporu gerekiyor.Onun sonrasında sakat bebek kürtajını yapabiliyoruz.

Eğer bebek 12-13 gebelik haftasından büyükse kürtaj yerine  düşük yaptırmayı isteyebiliriz. Bazen bebeğin sakatlığını görmek  isteyebiliriz.Bu sayede doğan bebeği muayene etme ve sakatlıklarını tespit etme şansına erişiriz. Bu durumda da düşük yaptırtmayı tercih edebiliriz. Dilatasyon yani rahim ağzını açan ve doğumu sağlayan ilaçlar veririz.

Büyük gebeliklerde doğurtma fikrine pek sıcak bakmasanız da en az travmatik sayılabilecek yöntemlerden biridir ama tabii büyük haftalarda uygulanması nedeniyle hastaneye yatış gerektirir.

Bebek ölümlerinde kürtaj

Anne karnında bebek ölümünde fetal ölüm de çift için psikolojik destek gerekli olabilir.Bazen üzüntüleri aileden bir fert ayrılmış kadar derin olabiliyor.

Kürtaj  yöntemi gebelik haftasıyla alakalıdır. Bebek ölümlerinde 5 hafta içinde size zarar vermesi ve pıhtılaşma zamanlarını  etkilemesi  çok zordur. Zarlar açılmadıysa enfeksiyon kapma ihtimali de yok gibidir.Hastalarımız çoğunlukla ölü fetüsü taşımak istememe nedeniyle  hemen kürtaj isterler.Bu sayede psikolojik yükü azaltmış olurlar. 

Bunun  için erken gebelik haftalarında vakum aspirasyon , ileri gebelik haftalarında dilatasyon ve kürtaj yapılır.Gebelik haftası 12-13 haftadan büyükse bazı ilaçlarla düşük yaptırma tercih edilebilir.Bunun için hastane şartları gerekir. Bebek ölümlerinde düşük materyalini , fizik muayene ve genetik testler için tam görmek isteyebiliriz.Bu nedenle düşük yaptırma iyi bir seçenek olur.

Kan Uyuşmazlığında Kürtaj

Rh uygunsuzluğu gelişimi komplikasyonlardan biridir.12 haftadan daha küçük gebeliklerde 50 mikrogram, daha büyük gebeliklerde 300 mikrogram Rhogam yapmak tercih edilebilir. Rh uygunsuzluğu riski ilerleyen gebelik haftasıyla beraber fetal kan hücresi miktarı arttığı için fazlalaşır .